جستجو کردن
Close this search box.

مهمترین اصطلاحات املاک چیست؟

اصطلاحات املاک در خرید و فروش خانه در دیاموند انزلی

اصطلاحات املاک و نکات رایج و مهم هنگام معامله یا خرید آپارتمان، شرح مختصر بر کارهایی است که هنگام انتخاب و خرید ملک باید به آن توجه نمود. در این مقاله از دیاموند ملک به بررسی ۶ نکته مهم در مورد معاملات ملکی (آپارتمان) می پردازیم.

خرید و فروش آپارتمان از متداول‌ترین معاملاتی است که بین افراد مختلف انجام می شود. بعضی جهت سرمایه گذاری و بعضی دیگر جهت سکونت دنبال خرید ملک و یا آپارتمان هستند. پس قبل از انجام هر اقدامی لازم است نکات ضروری و اصطلاحات املاک این حوزه را بدانید.

آشنایی با نکات حقوقی املاک باعث می‌شود، درک درستی از این مفاهیم داشته باشیم. نتیجه آن کم شدن اختلافات ملکی است. خرید و معامله اموال با ارزش بالا مثل املاک و مستغلات، نیازمند بررسی‌های درست، دقت در امور و مشاوره تخصصی می باشد.

اما این اصطلاحات و نکات رایج و مهم هنگام معامله یا خرید آپارتمان کدامند؟

۱. پایان کار ساختمان

اولین نکته ای که هنگام خرید ساختمان و واحد‌ آپارتمانی باید به اون توجه نمود پایان کار ساختمان است. دقت کنید که هنگام خرید آپارتمان حتما باید پایان کار آن گرفته شده باشد. چون لازمه گرفتن سند رسمی، داشتن پایان کار ساختمان است. توجه کنید که وضع کنونی آپارتمانی که میخواهید بخرید با شرح پایان کار مطابقت داشته باشد.

در برخی مواقع مالک بعد از گرفتن پایان کار اقدام به ساخت و ساز غیر مجاز در محل آپارتمان مورد نظر می‌کند که این امر سبب بروز مشکلاتی برای خریدار و مالک بعدی می شود. به همین منظور بهتر است، از مالک بخواهید زمان تنظیم سند رسمی، پایان کار جدید بگیرد و به شما ارائه کند.

۲. ملحقات آپارتمان

از اصطلاحات املاک توابع و ملحقات آپارتمان است که شامل پارکینگ و انباری می‌ باشد که باید واضح وکامل مشخص شود. یعنی خریدار به طور کامل از مشخصات آنها مطلع باشد. همچنین ممکن است امکانات ویژه و اضافه دیگه‌ای را خریداری کند که باید در کنار ملحقات قبل به صورت واضح مشخص گردد تا در آینده برای مالکیت آنها مشکلی به وجود نیاید. ملحقات هنگام رهن و اجاره آپارتمان نیز باید شفاف بیان گردد.

۳. مساحت آپارتمان

گاهی اوقات مساحتی که در سند مالکیت آپارتمان ذکر شده با آنچه که در واقعیت وجود داره کاملا متفاوت است. این موضوع بیشتر در مورد آپارتمان‌هایی اتفاق می‌افتد که از لحاظ قیمت گرانتر هستند و ارزش بالاتری دارند. در این موارد مساحت ذکر شده در سند معمولا بیشتر از واقعیت خودِ آپارتمان است.

بنابراین خریدار مبلغ بیشتری نسبت به متراژی که خریداری کرده می‌پردازد و از این حیث متضرر می‌شود. بهتر است وقتی که آپارتمان‌های با متراژ و ارزش بالا را معامله می‌کنید، مساحت و متراژ دقیق آپارتمان را توسط کارشناسان فنی ملک مجدد بررسی کنید. همچنین این امر هنگام پیش فروش آپارتمان نیز میبایست به آن دقت شود.

اصطلاحات و نکات رایج و مهم هنگام معامله یا خرید آپارتمان

۴. بدهی شارژ ساختمان

هنگام تنظیم سند رسمی آپارتمان باید حتما مفاصا حساب شارژ ساختمان را از مالک دریافت کنید. زیرا در صورتی که شارژ ساختمان توسط مالک قبلی پرداخت و تسویه حساب نشده باشد، پرداخت مبلغ کل بدهی بر عهده خریدار و مالک جدیده می باشد.

۵. مشاعات و مشترکات آپارتمان

مشترکات در اصطلاحات املاک مشاعات نامیده می شوند. تعداد زیادی از اختلافاتی که بین ساکنین یک آپارتمان به وجود می‌آید بر سر مشترکات است. مشاعات تاثیر زیادی در قیمت‌گذاری ملک دارند.

به عنوان یک خریدار باید وضعیت استفاده از مشترکات، احتمال واگذاری بخشی از آنها به غیر، و محدودیت‌هایی که ممکن است در استفاده از آنها وجود داشته باشد را به دقت بررسی کنید و از آنها اگاه باشید.

۶. قوانین و شرایط مدیریت ساختمان

در مورد نحوه عملکرد اداره و مدیریت آپارتمان سه اصل ضروری وجود دارد:

 الف- طبق قانون تملک آپارتمان‌ها، اگر عده مالکین ساختمانی بیشتر از سه نفر باشد، مجمع عمومی مالکین باید مدیر یا مدیرانی از بین خودشان یا از خارج آپارتمان انتخاب کنند تا به امور ساختمان رسیدگی نمایند.

 ب- باید دقت لازم به عمل آید تا ساختمان براساس قانون و مقررات درست اداره شود، نه بر طبق سلیقه و نظر عده‌ای. ممکن است تعدادی از مالکین بخواهند بدون رعایت مقررات و براساس نظرات خودشان امور را به دست بگیرند که این امر، مسائل ساختمان را با مشکلاتی مواجه می‌کند.

 ج- بهتر است قبل از خرید آپارتمان از مصوباتی که برای اداره آن تعیین شده و اصطلاحات املاک آگاهی داشته باشید. در بعضی از آپارتمان‌ها و در نشست‌های مجمع عمومی ساختمان، مصوباتی تعیین می‌شود که برای مالکین محدودیت‌هایی را به همراه دارد.

جهت خرید آپارتمان، ویلا، زمین و خرید انواع واحدهای تجاری و مغازه در انزلی می توانید با شماره تماس املاک در بندر انزلی به صورت تلفنی در ارتباط باشید.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت درخواست بازدید