جستجو کردن
Close this search box.

فرمول محاسبه قیمت آپارتمان در سال 1402

دیاموند ملک » محاسبه قیمت آپارتمان
محاسبه قیمت آپارتمان

محاسبات انجام شده براساس قیمت هر متر آپارتمان نوساز در منطقه ای که آپارتمان شما قرار دارد، است.

محاسبه قیمت آپارتمان چند سال ساخت بر اساس قیمت آپارتمان نوساز

حتما برای شما هم پیش آمده است که قصد خرید یا فروش خانه علی الخصوص آپارتمان را داشته باشید. بزرگترین چالشی که در این زمان به وجود می آید تعیین قیمت آپارتمان است. اینکه قیمت آپارتمانی که قصد خرید یا فروش آن را دارید، واقعا چقدر است، موضوع پر اهمیتی است. برای تخمین قیمت راه های زیادی وجود دارد. می توانید از نرم افزارهای ثبت آگهی مانند دیوار و شیپور کمک بگیرید و قیمت حدودی آپارتمان های اطراف خود را بررسی کنید. اما این جستجو ممکن است زمان طولانی نیاز داشته باشد و یا حتی نتیجه مطلوبی نگیرید. برای پیدا کردن روشی کاربردی برای تخمین قیمت آپارتمان، ما به یاری شما می شتابیم! ابزار ارائه شده در این صفحه قیمت آپارتمان چند سال ساخت شما را به طور اتوماتیک و پس از ورود اطلاعات خواسته شده محاسبه میکند. برای محاسبه قیمت آپارتمان کافیست قیمت آپارتمان نوساز، متراژ و تعداد سال ساخت را در فیلدهای خواسته شده وارد کنید تا ابزار قیمت کل آپارتمان شما را برایتان محاسبه کند.

نحوه محاسبه قیمت آپارتمان

به طور کل قیمت آپارتمان چند سال ساخت با توجه به قیمت آپارتمان نوساز در آن منطقه محاسبه می شود. به عبارت دیگر به ازای هر سال که از ساخت آپارتمان بگذرد، مقداری از قیمت آپارتمان کم شده و قیمت تقریبی آپارتمان به دست می آید.

یعنی در ابتدا قیمت هر متر آپارتمان نوساز را در آن منطقه مشخص می کنیم. سپس قیمت را در عدد 1.5 درصد ضرب می کنیم. حال سال ساخت آپارتمان را در حاصلضرب قبلی ضرب می کنیم. عدد بدست آمده را از قیمت هر متر آپارتمان نوساز کم می کنیم. قیمت هر متر آپارتمان چند سال ساخت بدست می آید. حال باید این عدد را در متراژ آپارتمان ضرب کنیم تا قیمت کل آپارتمان به دست آید.

به عنوان مثال اگر قیمت آپارتمان نوساز در آن محله متری 80 ملیون تومان باشد، ساختمان مورد نظر ما 90 متری و 8 سال ساخت باشد، محاسبات به صورت زیر انجام می شود.

ابتدا 80 ملیون را در 1.5 درصد ضرب می کنیم. این درصد معمولا برای امکانات ویژه ای است که آپارتمان نوساز دارد. ممکن است در صورت مجهز بودن آپارتمان مورد نظر حتی 2 تا 2.5 درنظر گرفته شود. اما به طور معمول 1.5 درنظر می گیرند. به این عدد ضریب استهلاک نیز می گویند.

1.200.000=%1.5 * 80.000.000

حال عدد به دست آمده را در تعداد سال ساخت آپارتمان ضرب می کنیم.

9.600.000=8 * 1.200.000

سپس حاصلضرب بدست آمده را از 80 ملیون (قیمت هر متر آپارتمان نوساز) کم می کنیم.

70.400.000 =9.600.000 – 80.000.000

عدد بدست آمده قیمت هر متر آپارتمان 8 سال ساخت در همان منطقه است. کافیست این عدد را در متراژ آپارتمان ضرب کنیم تا قیمت کل آپارتمان مشخص شود.

6.336.000.000=90*70.400.000

قیمت آپارتمان 90 متری 8 سال ساخت 6.336.000.000 می باشد.

قیمت هر متر آپارتمان نوساز80.000.000
متراژ آپارتمان90
سال ساخت8 سال
ضریب استهلاک1.200.000=%1.5 * 80.000.000
ضریب استهلاک ضرب در سال ساخت9.600.000=8 * 1.200.000
محاسبه قیمت هر متر70.400.000 =9.600.000 – 80.000.000
محاسبه قیمت کل6.336.000.000=90*70.400.000

محاسبه قیمت آپارتمان

 

نکات قابل توجه در محاسبه قیمت آپارتمان

لازم به ذکر است قیمت آپارتمان با استفاده از روش ذکر شده به طور تقریبی محاسبه می شود. قیمت آپارتمان به غیر از سال ساخت به عوامل دیگری نیز بستگی دارد که در زیر به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

 • پارکینگ: داشتن پارکینگ یک امر بسیار مهم و تاثیرگذار در قیمت آپارتمان است. به طوری که نداشتن پارکینگ ممکن است قیمت کل آپارتمان را کاهش دهد. اما در عرف قیمت پارکینگ نصف قیمت آپارتمان محاسبه می شود. یعنی در صورتی که آپارتمان متری 20 ملیون باشد، پارکینگ متری 10 میلیون محاسبه می شود.
 • طبقه آپارتمان: مورد بعدی طبقه آپارتمان است که برای آپارتمان های فاقد آسانسور، طبقات دوم به بعد قیمت کمتری نسبت به طبقات پایین تر دارند. اما برای آپارتمان های دارای آسانسور طبقه اهمیت چندانی ندارد. در واقع داشتن آسانسور روی محاسبه قیمت آپارتمان طبقات همکف و اول تاثیر چندانی ندارد اما روی طبقات بالاتر تاثیر دارد.
 • نقشه آپارتمان: هرچه آپارتمان در اصطلاح خوش نقشه و خوش ساخت تر باشد، قیمت بالاتری خواهد داشت.
 • ویو آپارتمان: در بعضی از مکان ها ویو آپارتمان تاثیر زیادی روی قیمت آن دارد. مثلا در شهر بندر انزلی، خرید آپارتمان رو به دریا کمی گران تر از آپارتمان های داخل شهر انزلی می باشد.
 • تعداد واحد در آپارتمان: هرچه تعداد واحد آپارتمان کمتر باشد، قیمت بالاتری خواهد داشت. زیرا آپارتمان های با تعداد واحد زیاد تردد و سر و صدای بیشتری دارند. همچنین هزینه های جانبی بیشتری دارند.
 • متراژ آپارتمان: متراژ آپارتمان علاوه بر تاثیر مستقیمی که روی قیمت کل دارد، تاثیر غیر مستقیم نیز دارد و مسلماً قیمت هر متر یک آپارتمان 60 متری با 120 متری متفاوت است.
 • قدر السهم آپارتمان: قدرالسهم در واقع سهم هر واحد از زمینی است که آپارتمان روی آن بنا شده. اینکه قدرالسهم هر واحد آپارتمان چقدر است، زمانی که قصد ساخت و ساز جدید را داشته باشید، اهمیت پیدا می کند. هرچه قدرالسهم یک آپارتمان بیشتر باشد، ارزش بیشتری خواهد داشت. برای آشنایی با نحوه محاسبه قدرالسهم، مقاله قدرالسهم چیست را ببینید.
 • موقعیت آپارتمان: یکی دیگر از مواردی که در محاسبه قیمت ملک اثرگذار است، موقعیت قرارگیری آن آپارتمان است. یعنی قیمت آپارتمان در برج با قیمت آپارتمان در خیابان و یا مجتمع مسکونی متفاوت است. بنابراین در محاسبه قیمت آپارتمان، واحدهایی که در برج قرار دارند حدود 20 درصد گرانتر از واحد آپارتمانی معمولی است.
 • شمالی/جنوبی بودن آپارتمان: آپارتمان شمالی یا جنوبی از لحاظ قیمت باهم تفاوت دارند. در تخمین قیمت ملک، برای واحدهایی که در قسمت جنوبی ساختمان واقع شده اند 5تا 7 درصد بیشتر از واحدهای شمالی در نظر می گیرند.
 • انباری: داشتن انباری برای آپارتمان از جمله مواردی است که می تواند در محاسبه قیمت خانه لحاظ شود. زیرا برای انباری 30 تا 50 درصد قیمت هر متر در آن منطقه ای که آپارتمان واقع شده، در نظر گرفته می شود.
 • قیمت آپارتمان کلنگی: در اینجا لازم است به این موضوع اشاره کنیم که گذر زمان تاثیری روی قیمت خانه های کلنگی ندارد و روش محاسبات ارائه شده در این صفحه، برای خانه های کلنگی کاربرد ندارد.

نتیجه گیری

در این مطلب نحوه محاسبه قیمت آپارتمان چندسال ساخت با توجه به قیمت آپارتمان نوساز در آن منطقه را مورد بررسی قرار دادیم. با استفاده از یک مثال تمامی محاسبات با جزئیات کامل بیان شد. سپس به مواردی اشاره کردیم که علاوه بر سال ساخت، روی قیمت آپارتمان تاثیرگذار هستند.

روش برآورد قیمت آپارتمان بیان شده در این مطلب، قیمت آپارتمان را به طور تقریبی محاسبه می کند. از اینرو برای تخمین قیمت دقیق آپارتمان توصیه می شود به مشاورین املاک معتبر منطقه مراجعه نمایید و از آنها برای قیمت گذاری آپارتمان خود کمک بگیرید.

برای محاسبه قیمت دقیق آپارتمان در انزلی نیز می توانید با دیاموند ملک انزلی تماس بگیرید و شرایط آپارتمان خود را بیان کنید تا مشاورین ما قیمت دقیق آپارتمان شما را برآورد کنند.

 

پرسش های متداول محاسبه قیمت آپارتمان

 • محاسبه قیمت آپارتمان چند سال ساخت چطور انجام می شود؟ قیمت آپارتمان چند سال ساخت بر اساس ضریب استهلاک محاسبه می شود. به ازای هر سال ساخت آپارتمان درصدی از قیمت آن کم می شود. برای محاسبه قیمت می توانید از ابزار موجود در این صفحه استفاده کنید.
 • به غیر از سال ساخت، چه عوامل دیگری در محاسبه قیمت آپارتمان موثر است؟ علاوه بر سال ساخت عواملی چون داشتن پارکینگ، انباری، آسانسور، طبقه آپارتمان، خوش نقشه بودن و … نیز در محاسبه قیمت آپارتمان تأثیر مستقیم دارد.
 • چرا قیمت آپارتمان نوساز بالاتر از چند سال ساخت است؟ قاعدتاً آپارتمان در اثر استفاده به مرور زمان مستهلک می شود. هزینه های جانبی آپارتمان از جمله تعمیر و نگهداری نیز در اثر گذشت زمان افزایش می یابد.
 • خرید آپارتمان چند سال ساخت چه مزایایی دارد؟ با توجه به کیفیت بالای مصالح در سالهای گذشته نسبت به الان، معمولا آپارتمان های چند سال ساخت از آپارتمان های نوساز مستحکم تر هستند.

 

2 دیدگاه دربارهٔ «محاسبه قیمت آپارتمان»

 1. داداش 80 میلیون رو که در 1.5 ضرب کردید، جوابش رو اشتباه نوشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشخصات خود را وارد کنید

فرم ثبت درخواست بازدید