جستجو کردن
Close this search box.

زنگ خطرهای خرید ملک با وکالت بلاعزل

خرید ملک با وکالت بلاعزل

خرید ملک با وکالت بلاعزل از نظر قانونی چگونه است؟

خرید ملک با وکالت بلاعزل در معاملات ملکی از سمت فروشنده برای انجام شدن سریع تر کارهای اداری به خریدار داده می شود. در وکالت بلاعزل موکل حق عزل وکیل خود را ندارد. این نوع وکالت در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شود و کاملا قانونی است. به همین دلیل باید در تنظیم مفاد آن بسیار دقت نمود تا دو طرف به هر دلیلی متضرر نشوند. خرید ملک با وکالت بلاعزل مگر در شرایط خاص که در ادامه مقاله ذکر می گردد قابل فسخ نیست، بنابراین در امضای آن دقت کافی به عمل آورید و مفاد آن را با جزئیات مطالعه کنید. و تا جای ممکن از دادن وکالت بلاعزل به افراد ناشناس و نامطمئن خودداری کنید. ضمنا دقت نمائید که خرید ملک با وکالت بلا عزل به معنی این نیست که شما صاحب ملک هستید. بنابراین در صورت گرفتن وکالت بلاعزل سریعا کارهای انتقال سند را پیش برده و سند ملک را به نام خود ثبت کنید. حتی با دادن وکالت بلاعزل صاحب سند از نظر قانونی برای انجام کارهای اداری مربوط به انتقال سند منعی ندارد به این مسئله نیز توجه نمائید. در ادامه برای آشنایی با زنگ خطرهای خرید ملک با وکالت بلاعزل با دیاموند ملک انزلی همراه باشید.

در معاملات وکالتی فروش ملک به چه مواردی باید توجه کرد؟

  1. در معاملات ملکی دقت کنید که صاحب ملک شخصی است که سند به نام اوست، حتی اگر وکالت بلاعزل برای فروش ملک داشته باشید، تا زمانیکه سند به نام شما نباشد، از نظر قانونی صاحب ملک نخواهید بود. در این شرایط حتی اگر فروشنده بدهکار باشد، طلبکاران می توانند ملک او را توقیف نمایند. اجرای مهریه از طرف همسر فروشنده یکی از راههای شایع کلاهبرداری در این زمینه است.
  2. حتما محتوای وکالت نامه را کامل مطالعه کنید و از صحت وکالت نامه از طریق دفتر خانه ها استعلام بگیرید. وکالت نامه بلا عزل فقط برای انجام کارهای اداری توصیه می شود.
  3. از وکالت نامه دو نسخه تهیه شود یکی برای خریدار و یکی برای فروشنده. دقت کنید که در معاملات وکالتی ملک، امکان کلاهبرداری در وکالت بلاعزل در هر دو سمت خریدار و فروشنده وجود دارد. به عنوان مثال خریدار با در دست داشتن وکالت بلا عزل می تواند ملک را به شخص دیگری بفروشد. یا فروشنده با اینکه پول ملک را به شکل کامل دریافت کرده و در ازای آن به خریدار وکالت بلاعزل داده است، می تواند به شخص ثالث ملک را مجدد به فروش برساند.
  4. دقت نمائید که حتما قبل از امضای وکالت بلا عزل یک مبایعه نامه در دفتر خانه رسمی بنویسید و در آن حتما قید نمائید که اجازه فروش ملک به شخص ثالث وجود ندارد. این مبایعه نامه باید به امضای طرفین معامله برسد تا در صورت بروز مشکل بتوان در مراجع قانونی به آن استناد کرد.

نحوه ابطال وکالت بلاعزل در فروش ملک چگونه است؟

وکالت بلا عزل برای خرید ملک در موارد ذکر شده می تواند فسخ شود:

  1. ملک مورد وکالت توسط خود موکل فروخته شود یا به هر دلیلی از بین برود. در این صورت وکالت بلاعزل به شکل خود به خود فسخ می شود البته نکته مورد توجه این است که اگر در قرارداد وکالت ذکر نشده باشد که حق وکالت بلاعزل رایگان است. براساس عرف موکل ملزوم به پرداخت هزینه به وکیل خواهد بود.
  2. مدت زمان مشخص شده در وکالت نامه بلا عزل به اتمام رسیده باشد. در اینصورت وکالت بلاعزل ابطال می گردد. بنابراین حتما در خرید ملک با وکالت بلاعزل دقت کنید که حتما زمان مشخصی برای پایان وکالت بلاعزل در نظر گرفته شود.
  3. در صورت فوت و یا اثبات جنون دو طرف معامله وکالت بلاعزل داده شده به خریدار خود به خود فسخ می شود. حتی اگر در وکالت نامه ذکر گردد بعد از فوت فروشنده این وکالت قانونی است.
  4. خود وکیل بلاعزل به هر دلیلی از ادامه کار استعفا بدهد، و موکل با این استعفا موافقت نماید.
  5. موکل در وکالت نامه شرایطی را برای ابطال وکالت بلاعزل قرار داده باشد.
4.7/5 - (40 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت درخواست بازدید