جستجو کردن
Close this search box.

تبدیل رهن به اجاره و بالعکس

دیاموند ملک » تبدیل رهن به اجاره

تبدیل اجاره به رهن و بالعکس

تبدیل رهن به اجاره

برای توضیح در زمینه تبدیل رهن به اجاره در ابتدا تعریفی از اجاره ارائه می دهیم. در تعریف اجاره باید بگوییم اجاره عقد یا قراردادی است که به موجب آن، مستاجر مالک منافع عین مستاجره می شود. بر اساس آمارهای رسمی منتشر در سال 1401 در حال حاضر در کشور ما ایران حدود 35 درصد از مردم اجاره نشین هستند. یعنی با توجه به جمعیت ایران چیزی در حدود 32 میلیون ایرانی درگیر اجاره نشینی و پرداخت اجاره بها هستند. وزارت راه و شهرسازی هم تعداد خانوارهای اجاره نشین را چیزی حدود 8 میلیون اعلام کرده که عدد بسیار قابل توجهی است.
در حال حاضر هر یک از موجرین شرایط خاص خود را برای اجاره ملک خود دارند. تعدادی از موجرین تمایل به دریافت اجاره بیشتر دارند اما تعدادی دیگر ترجیح می دهند مبلغ بیشتری را بابت رهن ملک دریافت کنند. حتی موجرینی هستند که ملک خود را به طور کامل رهن می دهند و مبلغی بابت اجاره بها به صورت ماهیانه دریافت نمی کنند. حال سوالی که در اینجا برای مستاجرین و موجرین به وجود می آید، این است که چگونه تبدیل رهن به اجاره و یا تبدیل اجاره به رهن را انجام دهند. در ادامه نحوه تبدیل رهن و اجاره و بالعکس را مورد بررسی قرار می دهیم. دیاموند ملک انزلی آماده پاسخگویی سوالات شما در خصوص تبدیل رهن به اجاره و بالعکس است.

تبدیل رهن به اجاره به شکل آنلاین و رایگان

تفاوت رهن و اجاره چیست؟

درواقع رهن یک واحد مسکونی یا تجاری و حتی آپارتمان شمالی یا جنوبی به این معناست که مستاجر مبلغ مشخصی به موجر می دهد و در ازای آن مبلغ، از ملک مورد نظر در مدت زمان مشخص شده در قرارداد، استفاده می کند. این مبلغ تا پایان قراداد نزد موجر باقی می ماند و پس از اتمام مدت قراداد به مستاجر مسترد می گردد. مستاجر نیز موظف است پس از دریافت مبلغ ملک را تخلیه نموده و به مالک تحویل دهد.
اجاره کردن ملک یعنی مستاجر در ازای استفاده از ملک موردنظر، مبلغی را با عنوان اجاره بها به صورت ماهانه به موجر پرداخت می کند.
برخی از موجرین نیز ملک خود را به صورت ترکیبی از رهن و اجاره، اجاره می دهند. یعنی هم مبلغ پیش پرداختی را به عنوان رهن از مستاجر دریافت می کنند و در انتهای قرارداد به وی مسترد می کنند. و هم مبلغی را به عنوان اجاره به صورت ماهیانه دریافت می کنند.
اینکه ملکی را اجاره کنیم یا رهن کنیم یا به صورت ترکیبی رهن و اجاره کنیم، بستگی به شرایط ما و شرایط ملک مورد نظر دارد. حال که تفاوت رهن با اجاره را توضیح دادیم، در ادامه به نحوه محاسبه رهن و اجاره و محاسبه آنلاین تبدیل اجاره به رهن می پردازیم.

در صورت نیاز می توانید آگهی های رهن و اجاره ملک در بندرانزلی را مشاهده نمایید.

فرمول تبدیل رهن به اجاره 1402

در این بخش فرمول تبدیل رهن به کرایه را به طور کامل با مثال توضیح می دهیم. برای تبدیل رهن به اجاره آنلاین، مبلغ رهن را ضربدر 3 درصد می کنند. یعنی هر یک میلیون رهن معادل 30 هزارتومان اجاره می باشد. اگر مبلغ رهن یک ملک 50 میلیون تومان باشد، مبلغ اجاره به صورت زیر محاسبه می شود:

اجاره بها= رهن *0.03
1.500.000=50.000.000*0.03

به عبارت دیگر اگر مستاجر بخواهد، در عوض پرداخت مبلغ رهن به صورت کامل در ابتدای قرارداد، می تواند ماهی 1 میلیون تومان به موجر پرداخت نماید.

 

فرمول تبدیل اجاره به رهن

برای تبدیل اجاره به رهن آنلاین باید مبلغ اجاره را در عدد 50 ضرب کرد. به عنوان مثال اگر مبلغ اجاره ماهیانه یک ملک 1.000.000 باشد، مبلغ رهن آن 50.000.000 می شود.

رهن=50*اجاره بها
50.000.000=50*1.000.000

 

در صورتی که هر گونه سوال یا مشکل در خصوص خرید ملک دارید می توانید به صفحه مشاوره خرید ملک در انزلی مراجعه و فرم درخواست مشاوره را تکمیل نمایید و یا با شماره های دیاموند ملک انزلی تماس بگیرید.

 

سوالات متداول تبدیل رهن به اجاره

قیمت رهن خانه بر حسب  قیمت هر متر مربع و مدت زمان ساخت خانه محاسبه می‏ شود. معمولا بین یک چهارم تا یک ششم قیمت فروش برآورد می شود.

برای تبدیل رهن به اجاره، هر ۱ میلیون تومان را معادل 30 هزار تومان در نظر می‌گیرند؛که این قیمت بسته به شرایط مختلف متغیر می باشد.

بسته به میزان سود بانکی، نظر مالک و شرایط خاص ساخت خانه یا منطقه، نحوه محاسبه رهن و اجاره می تواند با عرف متفاوت باشد.

با مراجعه به وبسایت دیاموند ملک انزلی می توانید محاسبه آنلاین را انجام دهید. در بالا با وارد کردن مبلغ رهن یا اجاره می توانید مبلغ تبدیل شده ملاحظه فرمایید.

بله منطقه به منطقه و حتی از یک شهر به شهر دیگر نیز ممکن است نسبت رهن و اجاره متفاوت باشد. همین امر باعث شده است در بعضی مناطق، نرخ تبدیل رهن و اجاره در سال 1402 به ازای هریک میلیون، 35 هزار تومان هم باشد.

نرخ رهن و اجاره به سود بانکی ارتباط دارد. هرچقدر سود بانکی بیشتر باشد، مالک می تواند نرخ تبدیل رهن و اجاره را نیز افزایش دهد.

4 دیدگاه دربارهٔ «تبدیل رهن به اجاره»

  1. سلام خواستم تشکر کنم از محاسبه آنلاین تبدیل رهن به اجاره وب سایت خوبتون برای من بسیار راهگشا بود.

  2. سلام چرا بین عدد اجاره با عدد رهن تو فرمول تناقض هست؟
    من عدد ۴۰۰م تو فرمول رهن گذاشتم اجاره شد ۱۲م ولی وقتی این ۱۲م رو میزاری تو فرمول اجاره رهن میشه ۶۰۰م چجوری میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشخصات خود را وارد کنید

فرم ثبت درخواست بازدید