جستجو کردن
Close this search box.

تهاتر چیست؟ سه مزیت مهم تهاتر ملک!

تهاتر ملک چیست

تهاتر ملک  چیست؟

در پاسخ به سوال تهاتر ملک چیست؟ باید گفت تهاتر ملک به زبان ساده یعنی معاوضه دو ملک با هم یا معاوضه یک ملک با یک کالا. در تهاتر زمین یا تهاتر خانه لازم است که قوانین قرارداد تهاتر ملک را بدانید، تا متضرر نشده و تهاتر یک معامله ی دو سر برد برای دو طرف معامله باشد. تهاتر در معنای لفظی به معنی مبادله کالا با کالای هم سان است. در آشفته بازار مسکن به سرعت این اصطلاح به مبادلات املاک نیز گسترش یافته است. در شرایطی که ثبات قیمت در بازار مسکن وجود ندارد و افراد برای فروش ملک خود و خرید ملک جدید ترس از دست دادن سرمایه را دارند، تبادل ملک در صورت وجود شرایط و رعایت قوانین می تواند، گزینه ی منطقی برای کم نشدن سرمایه باشد. البته معمولا دو جزء مورد تهاتر دارای قیمت یکسان نیستند در این شرایط ما به التفاوت قیمت پرداخت خواهد شد. چندین نوع تهاتر ملک وجود دارد. به عنوان مثال می توان ملک را با خودرو، ملکی دیگر یا حتی چند ملک و یا حتی با مصالح ساختمانی تعویض کرد. در تهاتر نیز مانند هر معامله ی دیگری باید بسیار دقت و حساسیت به خرج داد و با تحقیق و بررسی کامل به انجام آن مبادرت نمود. در ادامه با مقاله تهاتر ملک چیست دیاموند ملک انزلی همراه باشید.

 

 

مزایای مهم تهاتر زمین و املاک چیست؟

 

قرار داد تهاتر ملک چیست؟ قرار داد تهاتر زمین توافق نامه ای رسمی ست که بین طرفین معامله تهاتر نوشته می شود. یک قرار داد اصولی و قانونی می تواند به یک معامله ی برد برد تبدیل شود، طوری که هر دو سمت معامله از فواید آن بهره مند گردند. در ادامه مزایای مهم تهاتر ملک بیان می گردد:

  1. در بازار راکد مسکن که عرضه ملک زیاد و تقاضای خرید ملک به دلایل مختلف اقتصادی و تورم کاهش یافته است، تهاتر موجب می شود که فرد راحتتر به پول نقد یا ملک مورد نظر خود برسد.
  2. سرعت کار در تهاتر بالاتر از خرید و فروش است زیرا در حالت عادی شما باید ملک خود را بفروشید و دنبال خریدار باشید، و بعد دوباره به دنبال ملک مورد نظر خود بگردید، و فروشنده مناسب را پیدا کنید ولی در تهاتر این دو کار همزمان انجام می شود.
  3. ریسک فروش و خرید مجدد ملک با توجه به نوسان شدید قیمت ملک بسیار بالاست با تهاتر دیگر نیازی به ریسک کردن نیست شما همزمان ملک می فروشید، و درازای آن چیز دیگری می خرید و سرمایه خود را حفظ می کنید.
  4. تهاتر با مصالح ساختمانی برای سازندگان می تواند مزایای زیاد داشته باشد. در این نوع تهاتر فرد در ازای گرفتن مصالح یکی از آپارتمان هایی که در حال ساخت آن است را به فروشنده مصالح می دهد. در این حالت فروشنده مصالح به یک خانه رسیده است و خریدار مصالح نیز بدون نیاز به نقدینگی مواد مورد نیاز خود را تهیه نموده است.

نکات مهم برای انجام تهاتر ملک که باید به آنها توجه کرد

  1. یکی از مهمترین نکات تهاتر کارشناسی صحیح و اصولی هر دو ملک است. باید قیمت درست روی هر دو ملک گذاشته شود تا هیچکدام از طرفین معامله متضرر نگردد، قیمت گذاری اشتباه ملک یکی از مهمترین معایب تهاتر است. بنابراین به نظر یک کارشناس برای قیمت گذاری اکتفا نکنید و از تخصص و نظر چند کارشناس کمک بگیرید.
  2. نکته مهم دوم این است که باید تهاتر برای هر دو طرف سودآور باشد وگرنه به نتیجه نخواهد رسید.
  3. نکته مهم سوم اینکه حتما یک قرار داد قانونی با تاریخ های کاملا دقیق برای انتقال اسناد و پول بنویسید. تا همه چیز قانونی و قابل استناد باشد. برای توضیح بیشتر فرض کنید تهاتر ملک با خودرو صورت گرفته باشد و در یک بازه زمانی دو ماهه قیمت ملک ده درصد گرانتر شود ولی قیمت خودرو تغییر نکند بنابراین در این شرایط یکی از طرفین تهاتر دچار خسران مالی خواهد شد. بنابراین قرارداد را جوری تنظیم کنید که اجرای تعهدات مالی با کمترین زمان ممکن انجام گیرد.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت درخواست بازدید