جستجو کردن
Close this search box.

3 روش ساده برای اطلاع از توقیفی بودن ملک

اطلاع از توقیفی بودن ملک

 

 

همه چیز در مورد اطلاع از توقیفی بودن ملک

اطلاع از توقیفی بودن ملک یکی از مهمترین نکات خرید خانه است، زیرا در کشور ما خرید ملک یکی از مسیرهای مورد توجه برای حفظ و افزایش ارزش سرمایه است. خریداری ملک توقیفی مشکلات عدیده ای را به همراه خواهد داشت. ملک توقیف شده از نظر قانونی قابل معامله نیست و هر معامله انجام شده قبل از رفع بازداشت ملک قانونا باطل خواهد شد. حتی خرید و فروش آگاهانه املاک توقیفی جرم است و برای آن مجازات در نظر گرفته خواهد شد. نکته مهم این است که ملک توقیفی را می توان اجاره کرد و اجاره ملک بازداشتی از نظر قانونی بلامانع است. در ادامه با دیاموند ملک انزلی همراه باشید.

 

حکم فروش ملک توقیفی چیست؟

طبق قانون، خرید و فروش اموال غیر کلاهبرداری است و جرم محسوب می شود، ولی باید دقت نمود که معامله ملک توقیف شده معامله مال غیر نیست، چون هنوز سند ملک به اسم مالک است، مگر اینکه ملک با دستور قضایی به مزایده گذاشته شود یا به شخص طلبکاری واگذار گردد. در این حالت سند به شخص دیگری انتقال می یابد. ولی حکم دخالت در ملک توقیفی طبق قانون از سه ماه تا یکسال حبس دارد. ضمن اینکه همه این معاملات باطل است و فرد از نظر مالی نیز متضرر شده و حق شکایت ندارد. بنابراین عاقلانه ترین کار قبل از خرید هر ملکی این است که اطلاع از توقیفی بودن ملک کسب گردد. چند روش برای استعلام توقیف ملک و بررسی سند وجود دارد. در این مقاله سه روش مهم و کاربردی برای تشخیص سند توقیفی یا سند در رهن معرفی خواهد شد.

1. رویت سند

یکی از ابتدایی ترین کارهایی که به محض رسیدن توافق بین خریدار و فروشنده باید صورت گیرد، بررسی سند توسط خریدار است. زیرا اسناد توقیفی دارای توضیحات و مهر در قسمت پشت سند، در اسناد تک برگ و یا در صفحه نقل و انتقال هستند. با بررسی دقیق سند می توان مهر و توضیحات دفتر خانه را مشاهده نموده و اطلاع از توقیفی بودن ملک پیدا کرد. البته توجه نمائید که گاهی توضیحات دفتر خانه برای ملک بازداشتی در سند رویت می شود ولی مهر نخورده است. حتی بدون مهر هم این اسناد توقیفی محسوب خواهند شد و اجازه معامله ندارند.

2. مراجعه به دفتر خانه

به همراه اصل سند یا کپی آن به یک دفترخانه معتبر مراجعه نموده و درخواست استعلام توقیف ملک نمائید. دفترخانه با دسترسی به پایگاههای اطلاعاتی ثبت اسناد به راحتی به شکل کتبا و یا حتی شفاهی می تواند به عدم توقیف بودن یا در رهن بودن ملک گواهی دهد. در صورت مراجعه به دفتر خانه حتی می توانید، درخواست استعلام ممنوع المعامله نبودن فروشنده را نیز داشته باشید، تا در صورت نبودن مشکل با خیال آسوده معامله را به پیش ببرید.

3. مراجعه به سایت ثبت من

به دلیل افزایش خرید و فروش ملک در کشور و توجه نکردن افراد به مشکلات موجود در سند. تعداد زیادی از دعاوی قضایی مربوط به ملک است. مهمترین این شکایات مربوط به فروش ملک دیگری و مشکلات تنظیم سند است. بنابراین سازمان ثبت اسناد اقدام به راه اندازی وب سایتی در این خصوص نمود، تا با مراجعه افراد به این سامانه بررسی مشکلات سند قبل از بستن قرارداد و رد و بدل شدن پول به راحتی قابل انجام باشد این وب سایت با آدرس www.ssaa.ir به راحتی قابل دسترسی بوده و یکی از روش های مناسب برای اطلاع از توقیفی بودن ملک است. این وب سایت با عنوان سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی نیز معروف است. کار با این وب سایت بسیار راحت بوده و فقط کافی است کد ملی و نام کامل صاحب ملک را داشته باشید با وارد کردن این اطلاعات می توانید استعلام از توقیفی بودن ملک بگیرید.

3.4/5 - (5 امتیاز)

5 دیدگاه دربارهٔ «3 روش ساده برای اطلاع از توقیفی بودن ملک»

 1. با درود و سپاس بیکران از مطالب ارزشمند شما . موفق و موید باشید .

  1. اپراتور دیاموند

   با سلام تشکر از دیدگاهتون و زمانی که گذاشتید
   امیدواریم مفید واقع شده باشیم .

 2. سیروس خرم

  سلام وعرض ادب وکیلی توصیه میکرد در اسناد بازداشتی حق انتقال انتفاع یا اجاره دادن هم نداریم

  1. اپراتور دیاموند

   سلام دوست عزیز ملکی که بازداشت شده نباید معامله بشه غیرقانونیه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت درخواست بازدید