جستجو کردن
Close this search box.

قدرالسهم آپارتمان چیست؟

قدرالسهم آپارتمان، قدرالسهم چیست،قدرالسهم چیه، تعریف قدر السهم

قدرسهم یا قدرالسهم چیست؟

افرادی که در کلان‌شهرها و در مجتمع‌­های بزرگ آپارتمانی زندگی می کنند،  یا افراد آشنا با حوزه املاک و مستغلات که با مسائل مربوط به سهم زمین در آپارتمان و قوانین حقوقی‌ آن روبه رو هستند.حتما حداقل یک بار اصطلاح قدرالسهم یا تعریف قدرالسهم را شنیده اند. در این مقاله تصمیم گرفتیم هر آن چه که مربوط به اصطلاح حقوقی این واژه هست. را به صورت کامل برایتان شرح دهیم که دیگر به دنبال پاسخ و جواب قدرالسهم چیست از دیگران نباشید. پس اگر قصد خرید آپارتمان در انزلی یا خرید زمین در انزلی را دارید حتما تا انتهای این محتوا را مطالعه نمائید.

 

قدرالسهم آپارتمان چیست و چرا اهمیت دارد؟

در ادامه پاسخ به سوال قدرالسهم چیست به تعریف عرصه و اعیان در آپارتمان می پردازیم . قدر السهم آپارتمان در واقع سهم اعیان از عرصه است. به این معنی که هر آپارتمان روی متراژ مشخصی زمین ساخته می شود. سهم هر واحد آپارتمان از این زمین را قدرالسهم زمین می گویند. میزان قدر السهم زمین معمولا در مواردی چون تخریب و باز سازی آپارتمان، تقسیم ارث و … محاسبه می گردد. هر چقدر قدر السهم یک آپارتمان بیشتر باشد، ارزش بیشتری خواهد داشت. از اینرو املاکی که در زمین های وسیع تری بنا شده اند، قدرالسهم بیشتری داشته و ارزش بیشتری خواهند داشت.

قدرالسهم آپارتمان به زبان ساده سهم شما از زمینی است که چندین آپارتمان بر روی آن بنا شده، و خانه ی شما هم یکی از آنهاست. حتما متراژ زمین یا عرصه بیش­تر از مساحت آپارتمان شماست. این موضوع وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، که مالکین تصمیم می­‌گیرند، ساختمان قدیمی رو خراب کنند، و بنای جدیدی بسازند.

آنجاست که اندازه سهم آپارتمان شما تعیین می کند، که حالا شما از زمین و ساختمان جدید چقدر سهم دارید. به عبارت دیگر سهم اعیان از عرصه همان قدر السهم است. با توضیحات فوق می توان به اهمیت این موضوع پی برد. برای کسب اطلاعات بیشتر حقوقی و معاملاتی و  مشاوره خرید ملک در انزلی حتما با شماره تماس ها و راههای ارتباطی ما مندرج در قسمت های مختلف سایت با ما در ارتباط باشید.

اهمیت محاسبه قدرالسهم

قدر السهم آپارتمان، سهم هر واحد از زمینی است، که کل آپارتمان روی آن ساخته شده. زمان تقسیم ارث و تعیین سهم ورثه، نوسازی ساختمون­‌های قدیمی، و ساخت و ساز دوباره آنها و…اهمیت آن بیشتر می شود. هر چقدر قدرالسهم ملکی بیش تر باشد، آن ملک ارزشمندتر است. پس نتیجه می گیریم، خرید آپارتمان داخل یک مجتمع بزرگ و با متراژ زیاد زمین از نظر مادی ارزش بیش تری دارد.

احتمالا وقتی اقدام به خرید آپارتمان می­‌کنید، این موضوع زیاد مهم به نظر نمی آید، یا شاید هم کلا از آن بی اطلاع بوده باشیم. ولی وقتی کار به ساخت و ساز، خرید و فروش در شرایط ویژه می‌­رسد، از چیزی که فکر می‌­کنید، خیلی با اهمیت‌­تر خواهد بود. یعنی هرچقدر سهم آپارتمان بیشتر باشد، ملک ارزش نهایی بیش‌­تری دارد.

نحوه محاسبه قدرالسهم زمین در آپارتمان

فرمول ساده­‌ای برای نحوه محاسبه قدرالسهم آپارتمان هست. که در ادامه توضیح داده خواهد شد. محاسبه آن دو حالت دارد:

1- آپارتمان­‌هایی که همگی در یک مجتمع متراژ برابر دارند. در این حالت کل متراژ زمین به تعداد واحدها تقسیم خواهد شد. در این حالت نحوه محاسبه متراژ آپارتمان به صورت زیر است.

فرمول محاسبه قدرالسهم زمین= تعداد کل واحدهای آپارتمان / متراژ کل زمین ساختمان

مثال: مساحت اعیان یک مجتمع ۶۰۰ متر و در این مجتمع ۵ واحد آپارتمان ۱۰۰ متری وجود دارد. قدر السهم آپارتمان از عرصه هر واحد چقدر است؟

۶۰۰ را به ۵ تقسیم می­‌کنیم. سهم هر واحد می‌­شود ۱۲۰ متر.

قدرالسهم زمین

2-  در این حالت واحدهای آپارتمانی مجتمع مساحت­‌های برابر ندارند.در این حالت باید براساس متراژ هر واحد به آن قدرالسهم تعلق گیرد. نحوه محاسبه قدر سهم زمین طبق فرمول زیر است:

قدرالسهم زمین واحد مسکونی=  جمع مساحت های مختلف کل واحدها/ (متراژ کل ساختمون * متراژ واحد موردنظر)

مثال: مساحت اعیان یک مجتمع ۱۰۰۰ متر است.  در این مجتمع ۳ واحد ۲۰۰ متری و ۲ واحد ۱۰۰ متری ساخته شده. سهم واحد ۱۰۰ متری این مجتمع چند متر خواهد بود؟

نحوه محاسبه عرصه و اعیان به شکل زیر است:

۱۰۰۰ رو در ۱۰۰ ضرب می­‌کنیم= ۱۰۰۰۰۰

۳ رو در ۲۰۰ ضرب می‌­کنیم= ۶۰۰

۲ رو در ۱۰۰ ضرب می­‌کنیم= ۲۰۰

۶۰۰+۲۰۰= ۸۰۰

جواب تقسیم ۱۰۰۰۰۰ به ۸۰۰ = ۱۲۵

یعنی سهم یک واحد ۱۰۰ متری این مجتمع برابر ۱۲۵ متر است.

نکته ی خیلی مهم: فرمول های فوق فقط برای محاسبه ی قدرالسهم مجتمع های مسکونی کاربرد دارند. و در مورد قدر سهم ملک تجاری مسکونی، محاسبه قدر السهم تجاری در مسکونی، نحوه محاسبه قدر السهم تجاری، نحوه محاسبه قدر السهم مغازه، نحوه محاسبه متراژ مغازه به هیچ وجه نمی توان از این فرمول ها استفاده کرد.

ارزش پارکینگ و انباری در مقدار قدرالسهم

باید بدانید، که هر فضایی از خانه که در سند ملکی شما ذکر شده، و سهمی برای آن در نظر گرفته شده است، در محاسبه اندازه سهم آپارتمان دخیل خواهد بود. اما ارزشی که این فضاهای غیرمسکونی دارند، خیلی کمتر از متراژی ست، که جزو فضای مسکونی محاسبه می‌­شود.

زمان محاسبه ی انداره سهم آپارتمان متراژ انباری، پارکینگ و … رو در نظر می­‌گیرند. اما با نسبت یک دهم یا یک بیستم متراژ اصلی آپارتمان.

جمع بندی قدر السهم

قدرالسهم یک آپارتمان مقدار سهمی است که از زمین مجتمع دارد.
قدر سهم در آپارتمان‌های چند واحده و شهرهای بزرگ و اپارتمان نشین اهمیت بیش‌تری دارد.
هر چه قدرالسهم بیشتر، ملک ارزشمندتر.
محاسبه قدرالسهم دو حالت دارد: آپارتمان‌های با متراژ برابر و یا مساحت‌های نابرابر
پارکینگ و انباری هم در محاسبه قدرالسهم وجود دارند. اما به نسبت و امتیاز کمتر.
محاسبه قدرالسهم مجتمع‌های تجاری و مسکونی کاملا متفاوت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقالات آشنایی با نکات حقوقی املاک  ما را بررسی کنید همچنین می توانید به صورت تلفنی سوالات ملکی خود را از کارشناسان و مدیریت دیاموند ملک بپرسید.

سوالات متداول قدرالسهم

1- تعریف قدرالسهم زمین چیست؟

قدرالسهم آپارتمان به زبان ساده سهم شما از زمینی است، که چندین آپارتمان بر روی آن بنا شده، و خانه شما هم یکی از آنهاست.

2- چرا محاسبه قدرالسهم آپارتمان اهمیت دارد؟

محاسبه قدرالسهم در زمان تقسیم ارث، بازسازی و ساخت و ساز، خرید و فروش اهمیت بیشتری پیدا می کند. هر چقدر آپارتمان بزرگتر باشد، سهم بیشتری از زمین خواهد داشت. همچنین خرید آپارتمان در مجتمع های با زمین زیاد نیز به صرفه تر خواهد بود.

3- محاسبه قدرالسهم پارکینگ و انباری چگونه است؟

زمان محاسبه قدرالسهم مساحت انباری و پارکینگ را هم در نظر می گیرند، ولی به نسبت یک دهم متراژ اصلی آپارتمان.

4- فرمول محاسبه قدرالسهم زمین چیست در حالتی که متراژ آپارتمان ها با هم برابر است؟

فرمول محاسبه قدرالسهم زمین= تعداد کل واحدهای آپارتمان / متراژ کل زمین ساختمان

5- فرمول محاسبه قدرالسهم زمین چیست در حالتی که متراژ آپارتمان ها با هم نابرابر است؟

قدرالسهم زمین واحد مسکونی=  جمع مساحت های مختلف کل واحدها / (متراژ کل ساختمان * متراژ واحد مورد نظر)

6- به زبان ساده بگویید قدرالسهم چیه ؟

هر آپارتمان روی متراژ مشخصی زمین ساخته می شود. سهم هر واحد آپارتمان از این زمین را قدرالسهم زمین می گویند

دانلود فایل PDF قدرالسهم چیست

5/5 - (3 امتیاز)

6 دیدگاه دربارهٔ «قدرالسهم آپارتمان چیست؟»

 1. مقاله بسیار خوبی بود و اطلاعات بسیار خوبی در مورد قدر السهم و محاسبه قدر السهم آپارتمان داده شد. من خودم حتی نمی دونستم که محاسبه قدر السهم زمین آنلاین هم انجام میشه. با تشکر از وب سایت خوب مشاور املاک دیاموند.

  1. اپراتور دیاموند

   با سلام .سپاس فراوان از وقت با ارزش شما که در اختار ما قرار دادین امیدواریم مفید واقع شده باشیم

 2. نحوه محاسبه سهم مشاع جالب بود، نحوه محاسبه قدرالسهم زمین در آپارتمان هایی که مغازه هم دارند چطوره؟ممنون از اطلاعات مفیدتون

  1. اپراتور دیاموند

   با سلام
   دو موضوع تفکیک شده از هم هستن اپارتمان احداث شده قدرسهم خودشو داره اما در مبحث مغازه ما سرقفلی داریم که محاسباتش متفاوت هستش

 3. سلام
  چه جالب نمیدونستم محاسبه قدرالسهم آپارتمان برای متراژ برابر و نابرابر متفاوته! ممنونم که فرمول محاسبه قدرالسهم آپارتمان رو در هردو حالت گذاشتید…

  1. سلام و ممنون بابت اظهار نظرتون
   خوشحالم که با انتشار مقاله آشنایی قدرالسهم تونستیم اطلاعات مورد نظر شما رو در اختیارتون قرار بدیم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت درخواست بازدید