جستجو کردن
Close this search box.

محاسبه کمیسیون املاک و فرمول حق دستمزد بنگاه مشاور املاک در سال 1402 و 1403

دیاموند ملک » محاسبه آنلاین حق کمیسیون املاک

محاسبه کمیسیون املاک رهن و اجاره / خرید و فروش

محاسبات انجام شده برای هر یک از طرفین موجر و مستاجر براساس آخرین مصوبه سال 1402 اتحادیه املاک شهرستان بندرانزلی می باشد.

محاسبه آنلاین حق کمیسیون املاک در شهر انزلی و استان گیلان

حق کمیسیون املاک دستمزدی است که مشاور املاک به جهت ارائه خدمات (مانند فروش، رهن و اجاره و…) به دو طرف از آن برخوردار می شود و طبق نرخ مصوب اتحادیه و اصناف مشاورین املاک از دو سر معامله دریافت می کند. حق کمیسیون یک نرخ ثابت ندارد و بسته به ارزش معامله، نوع معامله و یا شهری که ملک در آنجا قرار دارد می تواند متفاوت باشد. حق کمیسیون فرمولی دارد که ما در این صفحه از سایت املاک دیاموند انزلی، به شکل آنلاین را ارائه دادیم و همچنین نحوه محاسبه کمیسیون املاک را برای خرید و فروش و رهن و اجاره توضیح داده ایم.

می توانید دستمزد مشاور املاک را در این قسمت بر اساس نرخ مصوب سال 1402 اتحادیه املاک بندرانزلی، جهت خرید زمین در بندر انزلی و فروش و رهن و اجاره ملک در شهرستان بندر انزلی را محاسبه کنید. خاطر نشان می شود این تعرفه تا امسال ثابت بوده است و مشاورین املاک حق دریافت مبلغ بیشتر را ندارند. ولی برای اطلاع از جزئیات روش محاسبه دستمزد بنگاه مشاور املاک جهت خرید ویلا در انزلی باید بدانید که به صورت پلکانی بوده و به قرار زیر است:

تعرفه و محاسبه کمیسیون املاک آنلاین

براساس نرخ مصوبه، حق العمل مشاورین املاک شهرستان بندرانزلی، حق کمیسیون املاک در انزلی و فروش املاک به صورت زیر محاسبه می شود:

 • ملک تا مبلغ 500 میلیون تومان 1 درصد، به عنوان دستمزد بنگاه مشاور املاک نیم درصد از خریدار نیم درصد از فروشنده.
 •  ملک از مبلغ ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد، ۸ دهم درصد به عنوان حق دلالی بنگاه مشاور املاک در نظر گرفته می شود. ۴ دهم خریدار و ۴ دهم فروشنده.
 •  ملک از مبلغ یک میلیارد تا دو میلیارد، ۶ دهم درصد حق کمیسیون بنگاه املاک است که ۳ دهم مربوط به خریدار و ۳ دهم مربوط به فروشنده است.
 •  بخش چهارم: اگر ارزش ملک فروخته شده بالاتر از دو میلیارد تومان بود، نیم دهم درصد از مبلغ ملک به عنوان دستمزد بنگاه مشاور املاک در نظر گرفته می شود. که 0.25 درصد متعلق به خریدار و 0.25 درصد متعلق به فروشنده است.

حال مبلغ کمیسیون بدست آمده ضرب در 0.09 مالیات ارزش افزوده می شود. حال مجموع حق کمیسیون با ارزش افزوده جمع می شود و مبلغ کل کمیسیون معامله محاسبه می شود. البته باید توجه داشته باشید که مبلغ  بدست آمده می بایست تقسیم بر دو شود . چون 50 درصد از دستمزد بنگاه مشاور املاک را خریدار باید پرداخت کند و نیمی دیگر را فروشنده می بایست پرداخت نماید.

حق کمیسیون املاک

مثال: اگر ملکی به مبلغ دو میلیارد و پانصد میلیون معامله کنیم کمیسیون به این صورت محاسبه می شود که چون ملک بالای دو میلیارد است نیم درصد بابت کمیسیون دریافت می شود که 0.25 درصد از خریدار و 0.25 درصد از فروشنده دریافت می شود.

مبلغ نهایی که در این مثال می شود 12 میلیون و پانصد هزار تومان. سپس مبلغ 9 درصد به عنوان ارزش افزوده محاسبه میشود که 1.125.000 تومان است. مجموع مبلغ کمیسیون و ارزش افزوده بین طرفین به صورت مساوی تقسیم می شود. در این مثال سهم هر یک از طرفین 6.812.500 تومان می شود.

2.500.000.000 ضربدر 0.5 درصد

2.500.000.000*0.005=12.500.000

9 درصد ارزش افزوده

1.125.000 = 0.09 * 12.500.000

جمع کمیسیون و ارزش افزوده13.625.000 = 1.125.000 + 12.500.000
سهم پرداختی هر یک از طرفین6.812.500 = 2 / 13.625.000


محاسبه کمیسیون رهن و اجاره به چه صورت است؟

تعرفه و هزینه حق بنگاه برای رهن و اجاره ملک در بندرانزلی یا همان حق کمیسیون اجاره بها، یک سوم مبلغ اجاره است که از دو طرف یک ششم موجر و یک ششم مستاجر اخذ می گردد. برای محاسبه دستمزد بنگاه مشاور املاک مبلغ رهن هم ابتدا رهن تبدیل به اجاره می شود. به این صورت که هر یک میلیون ۲٪ حساب می شود. سپس یک ششم آن به عنوان حق کمیسیون املاک محاسبه می شود. مجموع حق کمسیون ضربدر 0.09 مالیات ارزش افزوده می شود. در صورت نیاز به مشاوره خرید ملک در انزلی می توانید به دیاموند ملک انزلی مراجعه کنید.

مثال: به عنوان مثال برای ملکی با 100 میلیون رهن و 3 میلیون اجاره، محاسبات به صورت زیر انجام می شود.

در ابتدا 2 درصد  ۱۰۰ میلیون محاسبه می شود معادل دو میلیون تومان. سپس این 2 میلیون با سه میلیون اجاره جمع میشود که می شود 5 میلیون تومان. حال این رقم تقسیم بر 6 می شود. سپس 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده به آن اضافه شده  و از هر یک از طرفین معامله دریافت می شود. در این مثال سهم هر یک از طرفین 6 تومان می شود.

تبدیل رهن به اجاره2.000.000 = 0.02 * 100.000.000
جمع اجاره و رهن5.000.000 = 2.000.000 + 3.000.000
مبلغ اجاره تقسیم بر 6833.333 = 6 / 5.000.000
9 درصد ارزش افزوده75.000 = 0.09 * 833.333
جمع کمیسیون و ارزش افزوده908.333 = 75.000 + 833.333
سهم پرداختی هر یک از طرفین908.333

دیاموند ملک انزلی آماده پاسخگویی به سوالات شما در خصوص محاسبه دستمزد بنگاه مشاور املاک است.

درصد کمیسیون املاک در هنگام فسخ قرارداد چگونه خواهد بود؟

حال ممکن است در روند معامله بنا به دلایلی، یک طرف یا هردو طرف مایل به فسخ معامله باشند، در آنموقع تکلیف حق الزحمه مشاور املاک چگونه خواهد بود.

باید بگوییم در هنگام فسخ معامله همچنان نرخ کمیسیون املاک به قوت خود باقیست و حتی اگر از قبل پرداخت صورت گرفته باشد، طرفین قرارداد نمی توانند درخواست بازگشت وجه را نمایند. حتی مالیات بر ارزش افزوده نیز به حق املاک تعلق می گیرد.

ولی نکته قابل توجه این است که خود مشاور املاک اگر باعث برهم خوردن معامله شود، آن موقع هیچ حق الزحمه ای شامل حال او نمی شود.

پرسش های متداول محاسبه حق کمیسیون املاک

 
 • پورسانت کمیسیون املاک چطور محاسبه می شود؟ حق کمیسیون املاک را به صورت پلکانی و بر اساس ارزش ملک معامله شده محاسبه می کنند.
 • درصد و محاسبه کمیسیون املاک چطور تعیین می شود؟ میزان کمیسیون معاملات املاک بر اساس تعرفه مصوب صنف و اتحادیه مشاورین املاک هر شهرستان مشخص می شود.
 • آیا دستمزد بنگاه مشاور املاک در همه شهرها یکسان است؟ خیر تعرفه هر شهرستان با بقیه شهرستانها متفاوت است و توسط اتحادیه همان شهرستان مشخص می شود.
 • پرداخت حق کمیسیون ملک بر عهده خریدار است یا فروشنده؟ مبلغ محاسبه شده به عنوان کمیسیون معامله به نسبت مساوی بین خریدار و فروشنده تقسیم می شود.
 • آیا به دستمزد مشاور املاک نیز ارزش افزوده تعلق میگیرد؟ بله طرفین معامله بایستی ۹ درصد ارزش افزوده علاوه بر سهم کمیسیون به بنگاه پرداخت کنند و اگر مشاوراملاکی این مبلغ را از خریدار و فروشنده دریافت نکند، خود بایستی این مبلغ را به اداره مالیات بر ارزش افزوده بپردازد.

15 دیدگاه دربارهٔ «محاسبه آنلاین حق کمیسیون املاک»

 1. نرخ دستمزد بنگاه مشاور املاک برای انزلی چه فرقی با حق کمیسیون شهرهای دیگه داره، یعنی از این فرمول و شرایط محاسبه آنلاین کمیسیون ملک برای شهرهای دیگه نمیشه استفاده کرد؟

  1. با سلام نرخ دستمزد مشاورین املاک در شهرهای مختلف متفاوت است ولی زیاد فرق ندارد شما می توانید با همین فرمول از رنج حدودی حق مشاورین املاک مطلع شوید تا خدایی نکرده هزینه بیشتری از شما بابت بی اطلاعی دریافت نشود

   1. اپراتور دیاموند

    سلام امکان داره تعرفه با تعرفه فرق کنه دوست عزیزم

 2. درود بزرگوار
  در کمیسیون رهن و اجاره اشتباه محاسبه کردید.
  اگر طبق سابق یک چهارم حساب بشه و صد تومان رهن ۳ درصد محاسبه بشه جمع هر طرف با مالیات ۱۶۳۵۰۰۰
  اگر طبق ضوابط شما باشد یعنی یک سوم و ۱۰۰ رهن را ۲درصد محاسبه کنیم یعنی ۲+۳مساوی ۵ که یک سوم با مالیات می‌شود حدود ۱۸۰۰۰۰۰ هر طرف

  1. اپراتور دیاموند

   دوست عزیز 100 توتمان در تبدیل 3 میلیون تومان هست و در مجموعه تقسیم 6 می شود و ضرب بر 9 درصد ارزش افزوده سهم هر طرف هست

 3. سلام برای تمدید مجدد قرارداد درصورتیکه مبلغ اجاره بیشتربشه بازهم همینطور حساب میشه؟
  برای تمدید قرار دادم با رهن ۳۰ملیون واجاره ۴به
  رهن ۳۰ میلیون واجاره ۶ برای من ۲ونیم ملیون حق کمیسیون از هرطرف حساب کردن.این درسته؟

  1. اپراتور دیاموند

   سلام هر قرار داد جدیدی که بسته میشه طبق قانون کمسیون دریافت میشه ولی بستکی به املاکی داره که قرار داد بستین
   کمسیون شما دو ملیونو صدهشتاد حساب میشه

 4. سلام حق 100ملیونو16,ملیون اجاره بنگاه برای هر نفر چقدر می‌شود در تهران

  1. اپراتور دیاموند

   سلام دوست عزیز در قسمت خدمات سایت مراجعه کنید میتونید محاسبه کنید

 5. شهلا علیپور

  در شهریار خانه تکواحدی ۳۰ ساله ۲۵۰میلیون رهن کردم.کمیسونش چقدر میشه، ممنون

  1. اپراتور دیاموند

   سلام دوست عزیز
   در قسمت خدمات سایت مراجعه کنید میتونید محاسبه کنید

 6. پول تلفن مارو شما میدی با این حسابی که کردی برای کمسیون اجاره. کمسیون اجاره ۲۵٪ از طرفین یا همون یک چهارم اجاره میشه لطف کنید این چرندیاتو پاک کنید مگه چقدر اجاره در سال می نویسیم با این بازار که همه جا بنگاه پر شده خودت بیا جای من کار کن ببین رضایت میدی مسخره

 7. سلام وقت بخیر،من یک روز بعد بستن قرارداد اون قرار دادو فسخ کردم ولی املاکی
  پول کمسیونی ک بهش دادم و بهم نداد و نصف پول کمیسیون صاحب خونه رو هم از من گرفت،الان درست محاسبه شده برام یا ن؟

  1. اپراتور دیاموند

   سلام دوست عزیز طبق قانون اتحادیه بعد فسخ قرارداد یک طرف کمسیون دریافت میشه
   اگر بیشتر پرداخت کردید به اتحادیه منطقه مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشخصات خود را وارد کنید

فرم ثبت درخواست بازدید