جستجو کردن
Close this search box.

رنگ یا کاغذ دیواری، کدام؟ ۶ نکته مهم برای انتخاب

رنگ یا کاغذ دیواری؟

رنگ یا کاغذ دیواری، کدام؟ این سوال خیلی‌ از افراد است. فضا، معماری و دکوراسیون داخلی شما کامل نخواهد شد، تا هنگامی که فکری برای دیوارها و رنگ‌­آمیزی آنها انجام دهید. اگر دیوارهای خانه را دیزاین نکنید هیچ چیز درست به نظر نمی‌­رسد. با این اوصاف رنگ بهتر است یا کاغذ دیواری؟

اگر در حال تزئین و تغییر دکوراسیون خانه‌­تان هستید، ابتدا بر روی دیوارها تمرکز کنید. قبل از انتخاب رنگ و طرح مورد نظر، باید انتخاب کنید قرار است آنها را رنگ بزنید و یا دیزاین خانه با کاغذ دیواری را انتخاب کنید. چه برای دیزاین دیوارهای خانه از رنگ استفاده کنید و چه از کاغذ دیواری در وهله نخست شاید فرقی نکند. به طور کل این طراحی و رنگ آنهاست که تاثیر بسزایی در کل زیبایی خانه شما خواهد داشت. همچنین در این مقاله با نکات مهم در انتخاب کاغذ دیواری اشنا خواهید شد.

کاغذ دیواری و رنگ کردن دیوارها هرکدام نکات مثبت و منفی مربوط به خود را دارند. این یک تصمیم بزرگ و هزینه‌­بر است و شما باید با آگاهی فراوان در مورد هرکدام از آنها تصمیم بگیرید. اگر انتخاب اشتباهی انجام دهید ممکن است متضرر شوید و یا برای طولانی مدت مجبور به تحمل و نگاه کردن به دیوارهایی شوید که هیچ مورد علاقه‌­تان نیست! بنابراین کاغذ دیواری بهتر است یا نقاشی؟

در این مقاله مهم‌­ترین عواملی که می‌­توانند بر انتخاب شما بین رنگ­‌آمیزی دیوارهای آپارتمان و یا استفاده از کاغذ دیواری زیبا تاثیر بگذارند را بررسی کرده‌­ایم. پاسخی برای این پرسش؛ کاغذ دیواری یا رنگ کدام بهتر است؟ با مشاورین املاک دیاموند بندر انزلی همراه باشید.

۱. نسبت هزینه تمام شده

تفاوت قیمت رنگ و کاغذ دیواری می تواند موضوع مورد توجهی باشد. باید بدانید که حتی اگر هزینه این دو کار بستگیِ زیادی به کیفیت کاغذ دیواری­ و نوع رنگی که انتخاب می­‌کنید داشته باشد، باز هم در یک شرایط برابر، نسبتا رنگ کردن دیوارها ارزان‌­تر از انتخاب کاغذ دیواری برای آنهاست.

نصب و انتخاب کاغذ دیواری و زیرسازی دیوارها نیاز به یک نصاب حرفه‌­ای دارد که خود تبعا هزینه بالایی را در بر خواهد داشت. برای رنگ کردن دیوارهای خانه هم شما به نقاش حرفه­‌ای نیاز دارید، اما قیمت آن کمی ارزان‌­تر برایتان تمام خواهد شد.

۲. دوام

باید به تفاوت متریال رنگ یا کاغذ دیواری توجه کنید. اگر از یک کاغذ دیواری باکیفیت استفاده کرده‌­اید، باید بدانید که حداقل تا ۱۵ سال دیوارهایی تمیز و زیبا خواهید داشت. درست است که در ابتدا هزینه بیش­تری را متقبل شده‌­اید اما همین هزینه، دوام و قابلیت اطمینان بالایی را برایتان به بار می‌­آورد. و این از مزایای کاغذ دیواری نسبت به رنگ است.

این در حالی است که رنگ­‌های دیوار به راحتی اسیب می­‌بینند و رنگ­‌های با کیفیت خوب تنها ۵ تا ۶ سال می­‌توانند بهینه بر روی سطح دیوار باقی بمانند. نیاز به تجدید و بازسازی دیوار رنگ شده معمولا هر دو سال یک بار ضروری به نظر می‌رسد.

۳. نگهداری

همان­طور که در قسمت قبل گفته شد، رنگ‌­آمیزی دیوارها آسیب‌­پذیرتر است. اما نکته‌­ای که بسیار مهم و قابل توجه است، برطرف کردن به راحتی نقص­‌های کوچک این رنگ­‌هاست. با یک رنگ‌­آمیزی مجدد و بی‌دردسر می‌­توانید ایرادات دیوار را بپوشانید.

ترمیم‌­های سطحی توسط خود شما هم می‌­تواند انجام شود و نیاز به نقاش حرفه‌­ای برای این موارد کوچک نیست. این مورد می تواند شما را برای انتخاب رنگ یا کاغذ دیواری مصمم‌تر کند.

از طرف دیگر کاغذ دیواری­‌ها ممکن است دچار پارگی شوند. حتی یک قطره کوچک آب هم ممکن است به این امر و آسیب دیدن کاغذ دیواری خانه شما کمک کند. دوباره چسباندن یک کاغد دیواریِ به اصطلاح باد کرده و بلند شده بسیار پر دردسر تر از پوشاندن نقص احتمالی یک دیوار رنگ­‌آمیزی شده است. چه برسد به تعویض کل کاغذ دیواری یکی از دیوارها!

نکته قابل توجه دیگر همخوانی نداشتن کاغذ دیواری تعویض شده با تکه­‌های قبلی چسبانده روی دیوار است. حتی اگر به این موضوع فکر کرده باشید و رول­‌های یدکی کاغذ دیواری را نگه داشته باشید، رنگ آنها با کاغذ دیواری روی دیوار که کمی به مرور زمان کمرنگ شده یکی نیست.

رنگ یا کاغذ دیواری

۴. کاربرد

کاغذ دیواری­‌ها فقط برای اتاق­‌های خاصی در خانه شما مناسب به نظر می­‌رسند. استفاده از کاغذ دیواری برای دیوارهای اشپزخانه یا حمام به هیچ عنوان منطقی نیست. انتخاب کاغذ دیواری در محیط­‌ های مرطوب باعث تسریع آسیب‌­دیدگی آنها و کوتاه شدن عمر آن می­‌شود. محیط مرطوب موجب کپک زدن کاغذ دیواری شده یا از سطح دیوار بلند شوند.

اتاق ناهارخوری،دیزاین کاغذ دیواری پذیرایی و اتاق خواب­‌ها انتخاب مناسب­‌تری برای استفاده از کاغذ دیواری هستند. اگر در مناطق مرطوب و شهرهای ساحلی مانند بندرانزلی و با آب و هوای شرجی زندگی می­‌کنید، بهتر است کمی بیش­تر نسبت به استفاده از کاغذ دیواری جهت دیزاین دیوارهای خانه فکر کنید. یا از کاغذ دیواری و رنگ ترکیبی استفاده کنید.

در عوض رنگ کردن دیوارها برای هر فضایی از خانه مناسب هستند. یکی از دلایل، همین مقاومت در برابر رطوبت رنگ­‌هاست. خصوصا اگر از رنگ­‌های مخصوص و مقاوم در برابر رطوبت استفاده کنید. رنگ­‌های مختلف برای شرایط آب­‌ و هوایی متفاوت ساخته شده و در بازار موجودند که می­‌توانید بسته به شرایط زندگی و منطقه اقامت خود از آنها بهره ببرید.

 

۵. زمان آماده‌­سازی

هم هنگامی که تصمیم به رنگ کردن دیوارهای خانه خود می‌­گیرید و هم وقتی که می­‌خواهید از کاغذ دیواری برای طراحی خانه خود استفاده کنید، نیاز به آماده‌­سازی دیوارها دارید. اما باید بدانید که این آماده‎‌­سازی برای نصب کاغذ دیواری زمان­‌برتر است. زیرا آسیب‌­ها و نقص­‌های دیوار در زیر کاغذ دیواری بیش­تر خود را نمایان می­‌کنند.

برجستگی و فرورفتگی دیوارها در زیر ظاهر طرح­‌های زیبای کاغذ دیواری، به هیچ عنوان پوشانده نخواهند شد. اما رنگ­‌‌آمیزی دیوار زمان کمتری برای پوشاندن نقص­‌های احتمالی دیوارها از شما خواهند گرفت. اگر سطح دیوار شما دارای لک و کثیفی است به راحتی با رنگ­ کردن و بدون نیاز به آماده‌­سازی قبلی پوشانده خواهد شد.

۶. ظاهر دیوارها

همه رنگ­‌ها را نمی‌­توان با هم ترکیب کرد و ظاهری نفیس به دست آورد. مخلوط کردن رنگ­‌ها برای به دست آوردن ساختار و طرح نو به صورت تصادفی و بدون یک طرح درست، ظاهری قناس و نامناسب به دیوارهای خانه شما خواهد داد. بنابراین گزینه‌­های استفاده از رنگ­‌های دیواری گسترده نیستند.

ایجاد طرح­‌ها و شکل­‌های متنوع هم با استفاده از رنگ زمان‌­بر و محدود است. در حالی که با پیشرفت چشم‌­گیر در چاپ دیجیتال کاغذهای دیواری، تنوع بی‌­پایانی برای انتخاب آنها ایجاد شده است. با استفاده از کاغذهای دیواری می‌­توانید طرح‌­ها، بافت­‌ها و رنگ­‌های بی­‌شماری را تجربه کنید که هرگز با انتخاب رنگ‌­آمیزی دیوارهای خانه‌­تان به آن دست نخواهید یافت.

جمع‌­بندی

رنگ یا کاغذ دیواری هر دو مخالفان و موافقان خاص خود را دارند. انتخاب بین این دو بستگی به شرایط شما دارد. هر دو در صورت استفاده در مکان مناسب زیبایی و جلوه خاص خود را به دیوار خانه شما خواهند داد. نکته قابل توجه دیگر این است که رنگ کردن دیوارها یک انتخاب جهانی و مناسب به شمار می­‌رود.

اساسا مقوله رنگ برای هر اتاق و هر بخشی ازخانه و در هر آب و هوایی مناسب است. برای پوشاندن کاغذ دیواری­‌ا‌ی که از طرح و رنگ آن خسته شده‌­اید، می‌­توانید به راحتی از گزینه رنگ زدن روی کاغذ دیواری استفاده کنید. در صورتی که کاغذ دیواری خانه شما دارای بافت و برجستگی­‌هایی باشد، رنگ دیوار شما بافت هنری و خارق­ العاده‌­ای پیدا خواهد کرد.

با توجه به ۶ مورد تاثیرگذار و تفاوت­‌هایی که در این مقاله با هم مرور کردیم حالا می‌توانید به خوبی فکر کنید و سپس تصمیم بگیرید، رنگ یا کاغذ دیواری؟

با شماره تماس املاک در بندر انزلی مشاورین املاک در کنار شما خواهند بود.

منبع: سایت Nippon Paint

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ثبت درخواست بازدید